M E R V E T U N C E
0412 999 19 17 [email protected] Pazartesi - Cumartesi: 9.00/19.00

Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmeli ?

Diş çekimi sonrası ağızda açık yara bulunur, bu açık yaranın kolay kapanması ve iltihaplanmaması için birkaç noktaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Çekim yapıldıktan sonra en az yarım saat ağız çalkalanmamalıdır, ağızda kan tadı ve sızıntı şeklinde kanama olması normaldir ve 6-24 saat devam edebilir.

Diş çekimi yapıldıktan sonra doktorun yara üzerine bıraktığı tamponu yarım saat sıkıca ısırmanız gerekiyor, bu yara bölgesindeki kanamanın azalmasını ve pıhtı oluşmasını sağlar. Tampon kirlendi diye 5-10 dakika bir değiştirmek, oluşan pıhtıyı dışarı çıkaracağı için yanlış bir uygulamadır.

Çekim yapılan gün ve ertesi gün kesinlikle sigara içilmemelidir.

Aynı gün içinde sıcak tüketilmemesi yaranın daha kolay iyileşmesini sağlar.

Çekim yapılırken dişiniz, çene kemiğinden çıkarılır ve çene kemiği diş etinin altında açıkta kalır, hissedilen kemik bazen kök veya diş olarak algılanabilir, dilinizle o bölgeyi kurcalamanız yaranın geç iyileşmesine sebep olur.

Çekim günü ağrı olması çok normal bir durumdur, en basit diş çekimlerinde dahi ağrı olur. 1-2 gün içinde geçer.

Çekim yapıldıktan sonra gün boyunca dışarı tükürmemeniz gerekir, ağzınızda oluşan kan ve tükrüğü yutmanız gerekiyor. Tükürme hareketi ağızda vakum görevi gördüğü için yaranın kapanmamasına ve alveolit dediğimiz kemiğin iltihaplanmasına sebep olur.