M E R V E T U N C E
0412 999 19 17 [email protected] Pazartesi - Cumartesi: 9.00/19.00

Diş sıkma nedir ve tedavisi nasıl olur ?

Gece veya gün içinde ortaya çıkan diş sıkma alışkanlığının en büyük sebebi stres olup günümüzde toplumun büyük bir kesiminde görülür.

Hastaların çoğu genelde bu alışkanlıktan habersizdir ve fark etmezler. Diş sıkma rahatsızlığı olan hastalarımızda, çenenin arka bölümündeki kasların fazla çalışması ile çene ağrıları, eklem ağrıları, diş ağrıları meydana gelir.

Erken tedavi edilmediğinde ciddi problemler oluşturur, dişlerde aşınmalara sebep olur ve eklem problemlerine, kronik çene ağrılarına sebebiyet verir.

Tedavisinde 2 yöntem kullanılır. Gece uyurken diş sıkan hastalarda gece plağı ile tedavi sağlanır. Fakat diş sıkma gün içinde oluyorsa botoks önerilir.

Botoks ile çenenin her iki tarafına enjeksiyon yapılır ve hastanın diş sıkma kasları 6 ay boyunca geçici olarak devre dışı bırakılır. Hastanın dişlerini kapatması, yemek yemesi, konuşması ve yutkunması herhangi bir şekilde etkilenmez sadece dişlerini kuvvetle sıkamaz.

Bazı hastalar botokstan sonra 6 ay dişlerini kuvvetle sıkamadığı için botoksun etkisi geçtikten sonra da bu alışkanlığını yitirmiş olur. Bazı hastalarda ise botoks birkaç kere tekrarlanmalıdır.