M E R V E T U N C E
0412 999 19 17 [email protected] Pazartesi - Cumartesi: 9.00/19.00

Hangi diş macununu ve hangi diş fırçasını kullanmalıyız?

Piyasadaki bilindik birçok diş macunu hemen hemen eşdeğer seviyededir. Diş hassasiyeti ve diş eti problemi olan hastalarda hekim muayenesinden sonra önerilebilecek farklı macunlar bulunmaktadır.

Ağız bakımında asıl önemli olan diş fırçamız ve dişlerimizi fırçalama şeklimizdir. Diş fırçasının -hastadan hastaya değişmekle beraber- orta sertlikte veya yumuşak olması idealdir.

Diş fırçalama şekli ağız bakımı için püf noktadır. Yanlış fırçalama alışkanlığıyla macunun, fırçanın veya dişlerinizi kaç kere fırçaladığınızın hiçbir önemi kalmaz.

Peki doğru diş fırçalama nasıl olur ? Öncelikle dişlerin ve diş etlerinin hassas yapılar olduğunu bilmeniz gerekir, dişler hiçbir zaman sert fırçalanmamalıdır. En doğru diş fırçalama tekniği diş etinden dişe doğru yapılan süpürme hareketidir.Dişlerin ön ve arka yüzüne süpürme hareketi tamamlandıktan sonra çiğneme yüzeyleri fırçalanır. Her diş üzerinden 4-5 kere geçecek şekilde diş etinden dişe doğru fırçalanmalıdır, bu sayede diş eti çekilmesi önlenir, dişlerin tüm yüzeyleri temizlenir ve diş eti harap edilmemiş olur.

Günde 2 veya 3 kere fırçalama yeterlidir, gece uyumadan önce arayüz çürüklerini önlemek ve diş aralarını temizlemek için diş ipi kullanmanızda fayda var.