M E R V E T U N C E
0412 999 19 17 [email protected] Pazartesi - Cumartesi: 9.00/19.00

Lamina Diş Kaplama Nedir ? Zararlı mıdır ?

Lamina ‘yaprak’ anlamına gelen, dişlerin ön yüzeylerinde 0,5-0,7 mm aşındırma yapılarak uygulanan yaprak dişler olarak bilinir.

Lamina tedavisindeki en büyük avantaj dişlerde minimal aşındırma yaparak maksimum estetiği sağlamaktır. Laminalarda ışık geçirgenliği olduğu için maksimum estetik sağlar, ana dişe yüksek oranda benzer. Diş etinde gri renkleşme yapmazlar.

Laminalar bu kadar ince olmasına rağmen yapıştırma işleminde kullanılan ajanlar ve hekimin uyguladığı yarım milimlik aşındırmadaki püf noktalar sayesinde dayanıklı protezlerdir.

Laminalar sigara, çay, kahve gibi renklendirici ürünlerden etkilenmezler. Çok sert gıdaları ısırmaktan ve tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklardan kaçındığınız sürece dayanıklılığını korur.

7-10 yıl arasında değiştirilmesi önerilir , çünkü protezi olan veya olmayan her insanda zamanla diş eti çekilmesi meydana gelir ve diş eti çekilmesi protez ile diş eti arasındaki mesafenin açılmasına neden olur.

Protezi olan hastalarımız dişlerini fırçalarken diş etinden dişe doğru süpürme hareketiyle fırçalayarak bu süreyi elbette uzatabilirler.