M E R V E T U N C E
0412 999 19 17 [email protected] Pazartesi - Cumartesi: 9.00/19.00

Dolgu yapılan bir dişte ağrı olur mu ?

Dolgu, dişteki çürüğün temizlenmesi ve kompozit/amalgam gibi dolgu materyalleri ile dişin eski görünüm ve fonksiyonuna kavuşturulmasıdır. (Dolgu materyali olarak amalgam kullanımına başka bir yazıda değineceğim)

Dolgu yapılan dişlerde dişin çürük dokusu dişten uzaklaştırılır ve diş dokusuna benzer dolgu materyalleri ile doldurulur. Dolgudan sonra ağrı olmasının birkaç sebebi olabilir.

Vücudumuzun her noktası, bir madde kendine ne kadar benzerse benzesin onu kabul etmek için bi süreye ihtiyaç duyar. Dolgu materyali olarak kullandığımız kompozitler, diş dokusuna benzediği için bu süreçte ciddi bir sıkıntıya sebep olmaz.

İkinci bir ağrı sebebi ise diş çürüğü, dişin sinirine ne kadar yakınsa sinir o kadar etkilenecek ve ağrıya sebep olacaktır. Bu ağrılar çürüğün sinire mesafesiyle değişir, yani çürük dişin sinirine ne kadar yakınsa ağrı o kadar fazla olacaktır. Diş çürüğü erken saptanmış ve küçükse o kadar ağrısız bir süreç bizi bekleyecektir.

Dolgudan sonra yaklaşık 1 hafta 10 gün beklememiz gerekir. Ağrılar git gide azalıyorsa dolgu tedavisi başarılı olmuştur. Giderek artan ağrılar varsa kanal tedavisine başvurulur.